Hållbar utveckling med fokus på klimat, konflikter, migration och hälsa
7,5 hp
Kurskod: IH8621
Beslut: Fastställd av Fakultetsnämnden för hälsovetenskap 2023-05-24. Giltig från och med 2024-01-15.
Nivå: Grundnivå
Ämne/områdeskod: Internationell hälsa (IHA)
Utbildningsområde: Samhällsvetenskapliga området 100%
Huvudområde: Folkhälsovetenskap
VFU-andel: -
Engelsk titel: Sustainable development focusing on climate, conflicts, migration, and health
Diarienummer: U2023-242-974
Allmänna uppgifter
Kursen ges som fristående kurs. Studieform: Campusförlagd. Kursen ges på engelska.
Fördjupningsnivå
G1N Grundnivå, har endast gymnasiala förkunskapskrav
Förkunskaps- och behörighetskrav
Grundläggande behörighet.
Syfte
Syftet är att studenten ska utveckla kunskap om och förståelse för hållbar utveckling utifrån ett globalt klimat- och migrationsperspektiv. Syftet är också att studenten ska utveckla en förståelse för olika hållbarhetsdimensioner och relationer mellan klimat, konflikter, migration och hälsa. Kursen syftar vidare till att studenterna ska utveckla sitt vetenskapliga förhållningssätt genom aktivt kunskapssökande och kritisk reflektion.
Innehåll
- Hållbar utveckling
- Klimat och klimatförändringar
- Globala konflikter
- Migration och integration
- Ekonomisk hållbarhet i relation till hälsa
- Hälsotillstånd bland befolkningsgrupper samt tillväxt och utveckling
- Hälsans bestämningsfaktorer utifrån ett individ-, grupp-, samhälls-, och hållbarhetsperspektiv
- Globala mål för hållbar utveckling i relation till hälsa
Lärandemål
Kunskap och förståelse
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna förklara relationen mellan hållbar utveckling och hälsa (1)
- kunna förklara klimatets och klimatförändringarnas påverkan på hälsa och hållbar utveckling (2)
- kunna förklara miljöns påverkan på hälsa och hållbar utveckling (3)
- kunna förklara hur ekonomiska aspekter kan relateras till hälsa och hållbar utveckling (4)
- kunna förklara hälsans bestämningsfaktorer utifrån ett individ-, grupp-, samhälls-, och hållbarhetsperspektiv (5).
Färdighet och förmåga
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna föreslå strategier för att bemöta utmaningar inom området hållbar utveckling (6)
Värderingsförmåga och förhållningssätt
Efter genomgången kurs ska studenten
- kunna reflektera över samband mellan konflikter, migration och hälsa (7)
- kunna argumentera för prioriteringar i relation till hälsoutmaningar inom området migration och integration (8).
Genomförande
Arbetsformer som förekommer är föreläsningar (campusförlagda och digitala), seminarier, arbete i grupp, övningar samt individuella studier. Inslag av undervisningsmoment och bedömning via distans kan förekomma. Kursen förutsätter tillgång till dator, headset och internetuppkoppling.
Examination – prov och former
På kursen som helhet används betygsskalan Utmärkt (A), Mycket bra (B), Bra (C), Tillfredsställande (D), Tillräckligt (E) och Otillräckligt (F).
Delprov 1 (1,5 hp) Hållbar utveckling och hälsa.
Aktivt deltagande i grupparbete vid seminarium. Lärandemål 1–4 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 2 (1,5hp) Migration, integration och hälsa.
Aktivt deltagande i grupparbete vid seminarium. Lärandemål 7 examineras. Betygsgraderna U och G tillämpas.
Delprov 3 (4,5 hp) Prioriteringar och strategier för hållbar utveckling och hälsa.
Individuell skriftlig hemtentamen. Lärandemål 5, 6 och 8 examineras. Betygsgraderna A–F tillämpas.
Sammanvägning av betyg för hela kursen:
För betyget E på hela kursen krävs betyg G på delprov 1 och 2 samt betyg E på delprov 3.
För betyget D på hela kursen krävs betyg G på delprov 1 och 2 samt betyg D på delprov 3.
För betyget C på hela kursen krävs betyg G på delprov 1 och 2 samt betyg C på delprov 3
För betyget B på hela kursen krävs betyg G på delprov 1 och 2 samt betyg B på delprov 3
För betyget A på hela kursen krävs betyg G på delprov 1 och 2 samt betyg A på delprov 3.
Om studenten har en rekommendation från HKR om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinator, eller den examinator utser, rätt att ge en anpassad examination eller låta studenten genomföra examinationen på ett alternativt sätt.
Högskolans regler för examination finns att läsa på www.hkr.se/student.
Kursutvärdering
Kursutvärdering sker i enlighet med av Högskolan utfärdade riktlinjer.
Beslut
Fastställd av Fakultetsnämnden för hälsovetenskap 2023-05-24. Giltig från och med 2024-01-15.
Revideringar
Övergångsbestämmelser
Student antagen enligt denna kursplan äger rätt att examineras enligt densamma ett (1) år efter att kursplanen upphört att gälla, dvs. ersatts av en ny eller blivit nedlagd. För student som inte har fullföljt kurs med godkänt resultat ett år efter att dess kursplan upphört att gälla kan, inom ytterligare två år och efter prövning av examinator, ges möjlighet till förnyade examinationstillfällen i enlighet med kursplan som innehållsligt kan bedömas som näraliggande och där examination kan genomföras utan att det innebär mer än marginell ökning av de resurser som förbrukas. Efter dessa ytterligare två år kan studenten endast erhålla intyg på avklarade delprov.
Litteratur
Litteraturlistan kan komma att revideras fram till 8 veckor före kursstart.
Kurslitteratur finns i viss omfattning att låna eller ladda ner på biblioteket. Talböcker för studenter med läsnedsättning finns sök- och nedladdningsbara i Legimus.
-
Castles, Stephen, Haas, Hein de & Miller, Mark J (2020), The age of migration: international population movements in the modern world. 5 upplagan. New York: The Guilford Press (401 s).
-
Green, Jackie, Cross, Ruth, Woodall, James, & Tones, Keith (2019), Health promotion. Planning and strategies. 4 upplagan. London: Sage Publishing (681 s).
-
Hedenus, Fredrik, Persson, U. Martin & Sprei, Frances ( (2022), Sustainable development : nuances and perspectives. 1 upplagan. Lund: Studentlitteratur (140 s).
-
United Nations (2015), Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development.. https://sustainabledevelopment.un.org
Scientific articles, reports and other literature of a scope around 50 pages will be added in consultation with the course coordinator.